www.mojebezky.cz
=

Merino Muster Worldloppet

Publikováno: 20.11.2015, Autor: Martin

Je naší povinností zveřejnit článek z druhé strany světa… Tedy čtete:

Zdar,

Švabach ml. mě požádal, esi bych nenapsal článek o závodu MERINO MUSTER (MM), kterýho jsem se v rámci svýho zájezdu na Novej Zéland zúčastnil.

Nutno říct, že závod sám i Švabachova žádost se odehráli již kdysi v srpenci, kdy mohlo ještě být čtení tohoto článku na severní pologuli aspoň trochu zajímavý, ale jak to tak bývá, dostal jsem se k temu až včil. Nikdy jsem nic podobnýho nepsal, taxem si přečetl poslední Štikův článek o závodu Bieg Piastow pro inspiraci, abych věděl, jak na to (díky Štiko).

MM se konal na jižním ostrově v dědině Cardrona ve středisku jménem Snowfarm, což je jediný běžkařský středisko na Novým Zélandu a vůbec jedno z mála na jižní pologuli. Do střediska vede 13 km dlouhá šotolina a většinou je třeba mít čtyřkolku, aby ses dostal nahoru na tratě. Čili nějakej autobus ani nic podobnýho se nekoná.

MM se jede volně, měří 42 km, je poměrně rovinatej (ostatně jako většina podobných závodů) a podruhé ve své historii se závod dostal na seznam závodů Wordloppet. Pro představu, úroveň i obliba běžkování na Zélandu je podobná asi jako rugby v Česku, nicméně sem každoročně jezdí několik nároďáků trénovat, letos tu byli Korejci, Japonci, Kanaďané a Američani. Úroveň rolbování tratí je solidní a hravě se dá srovnat s tím evropským, celkem je tu nataženo 55 km stop.

Já jsem v době konání hákoval na Snowfarm jako instruktor běžeckýho lyžování a v rámci rachoty si MM zajel. Já to pořád honosně nazývám „závod“, nicméně to bylo v mým podání spíš takový „lyžování s číslem“. Trénovat jsem začal den před startem se známým heslem, že trénují přece jen slabí a prkna jsem si vzal nějaký z půjčovny, který jsem běžně půjčoval turmenům (je teda pravda, že jsem je večer dal patlalům, ať mi tam něco turmenskýho namažou).

Na start i s prknama jsem v šusťákovce přišel půl minuty před ním, v kapse jsem měl marsku a křížaly, co jsem na podzim nasušil, když jsem v sadu na severu jižního ostrova česal jabka. Stoupl jsem si dozadu a tam jsem se i celej průběh závodu pohyboval. Pokaždé když se mi s velkým úsilím podařilo pár voteplováků předjet, tak následovala občerstvovačka, na které jsem se samozřejmě zastavil, řádně najedl a napil a v ten okamžik mě osolili všichni ti, kterýžto jsem předtím pracně předjel a dokonce i spousta dalších, což mě teda dost frustrovalo a do včil nerozumím, jaktože ostatní nepotřebovali občerstvovat (možná měli ten „gel“) a toto se opakovalo celkem šestkrát. Já jsem byl trochu nešťastnej, že ostatní neobčerstvují, neb jsem týden před závodem stavěl všechny občerstvovačky a dokonce u toho zvládl i položit skútr a dost se nadřel, než jsem jej obrátil zpět. Dokonce jsem byl dohókanej s jedním kolegou, co nemohl závodit, neb si zrušil koleno, že bude v půlce závodu stát na trati a podá mi hrnec, co jsem mu nachystal a předem vyštěrchal, ale musel jít komentovat a na Juniho se vybodl.

Případnou zlomenou hůl jsem neřešil, neb jsem si z půjčovny zkušeně vzal bitelný hliníkový baldy (obdoba JESANek), který když jsem hodil v mlze tygra (poněvadž přece „hanba muži, který pluží)“, taxem o koleno ohnul zpátky a svištěl dál.

V průběhu celýho závodu mě naháněla kolegyně, která se mnou startovala. Vždy, když jsem jí ujel, se opakovala anabáze s občerstvovačkou. Poslední dva kilometry byly do kopce a tam jsem jel zřejmě vůbec nejrychleji ve svým lébuňku, neb kolegyně se mocně blížila a naháněla Juniho jak nadmutou kozu. Dojela devět sekund za mnou a být cíl o dvě stě metrů dál, zřejmě by mě udělala.

Žádnou krizi ani žaket jsem neměl, neb jsem poctivě občerstvoval.

V cíli jsem si dal ze tři hrnce a šel na pozávodní večírek.

Závod vyhrál Brian McKeever, několikanásobný paralympijský vítěz a první sportovec, kterej se současně kvalifikoval na OH zdravých i hendikepovaných.

Já jsem skončil na krásným 38. tymplu a od vítěze jsem dostal dobré tři čtvrtě hodiny.

Odkaz na výsledky: https://docs.google.com/spreadsheets/d/1-SIldFHxW8CHRU1-F-2ew2izi2pmp3er_JtTSXKv6l8/edit#gid=1262273481

Sportu zdar, Juni