www.mojebezky.cz
=

Karlovská 50

Publikováno: 12.03.2015, Autor: David

Tak jsem se po dlouhých desetiletích opět vydal na lauf v Česku.
Díky svému kamarádovi z dětství i stáří jsem byl přemluven, že ten nejlepší je na Valašsku v oblasti mého rodného lyžařského kraje. Ve Velkých Karlovicích jsem byl lyžovat naposledy před asi 32 lety, kdy jsem zde jel předchůdce Karlovské 50 a obsadil poměrně pěkné 7 místo. Tenkrát to byl bohatýrský závod po hřebenech Vsetínských vrchů a Javorníků na jedno kolo, nahoru a dolů, s pěkným 300 m stromečkem na hřeben. Sjezdy byly tehdá pěkně užehlené skútrem, takže o veselé okamžiky nebylo nouze. Nyní jsem ale přijel na závod, který je většinou v údolí a jede se ze středu Velkých Karlovic až na jeho východní konec, přičemž se musí vystoupat i do poloviny sjezdovky, kde se tvoří pěkné zástupy závodníků, kteří dnes umí spíše jen soupažit než běžet stříďákem nebo stromečkem.
Počasí bylo excelentní, slunce, zrána dobrá teplota, po jasné noci i promrzlá trať, takže to slibovalo i rychlou stopu. Nicméně slunce slibovalo, že se určitě oteplí a bude to měknout a místy i trochu téct, protože start byl v 10 hod. a bylo jasné, že po 11 hod. půjde kvalita sněhu dolů a zpomalíme. Stadiónek na dostihové dráze nemá chybu, protože je velký, bylo zde asi dvacet stop a nevšiml jsem si žádné kolize. Již zde jsem zjistil, že soupaže nejsou mou silnou stránkou, protože děvče, které stálo přede mnou na startu mne nijak nebrzdilo, spíše jsem měl co dělat abych jí stačil. Naštěstí po asi 600 m odbočila na 50 km trať a já se vydal do asi 1 km stoupání , které měla jen 25 km trať, aby se závodníci rozdělili. Mezitím co jsem se drápal na svážnici používaje klasický krok, pozoroval jsem některé okolní chasníky, jak pod rouškou nevědomosti rozdílů mezi volným a klasickým způsobem běhu si přibruslovali. Chápu je, když si nestihli namazat a měli jet celou trať soupaž, kopec byl pro ty nedotrénované trochu nad poměry. Po té jsme jeli pěknou pasáží po svážnici, kde jsem mladým hochům ještě stačil, protože se jelo stříďákem, potom začaly pěkné sjezdy s prudkými zatáčkami, kde to bylo o hubu, díky okolním kolegům v teplákách. Po asi 3 km jsme dojeli na trať společnou s 50 km, což byl trochu nedomyšlený taktický tah organizátorů, protože ti jeli přímo a my jsme se navezli bohužel do výkonnostně slabších skupin zrovna ve chvíli, kdy se začalo stoupat po poměrně úzké cestě, kde byly dvě stromečkové řady a hotovo. Trochu jsem se zasekl, prošel se, vydýchal a na kopci se mohl zase rozjet. V kopci mne předběhla (předešla?) Blanka Paulů a tak jsem musel v další části trochu zrychlit, aby neutrpělo příliš mé sebevědomí. To jsem již sjel do údolí a začalo se soupažit a soupažit. To nám vydrželo až na asi 9 km, kde byla občerstvovačka s ledovým nápojem. Po ní byla opět pěkná pasáž, kde se dal jet stříďákem v délce asi 2 km. Potom zbývalo na otočku asi 1 km a mohl jsem zrychlit zpět směrem po potoku dolů. Což jsem asi neudělal, protože ti, které jsem předjel stříďákem mne začali předjíždět zpátky (na příští rok budu muset asi trochu posilovat). Nyní to bylo už převážně o soupaži až téměř do cíle, kromě úseku asi 1 km před cílem. Cílový koridor si nezadal s Novým Městem, co se týká stánků, nafukovacích brán, music apod. Bylo zde mnoho atrakcí jak pro závodníky, tak pro návštěvníky a doprovod. To vše vytvářelo výbornou atmosféru a skvělý dojem ze závodu. Umístění mne mile překvapilo, protože jsem skončil celkově 33 a čtvrtý v kategorii, ve které jsem byl nejstarší. Nicméně Karlovskou 50 mohu všem doporučit a pokud budou mít pořadatelé sníh i příští rok, určitě pojedu.
Užil jsem si i před závodem, protože jsem přijel den dopředu, abych se připravil a trochu pokecal s organizátory. Pokecání bylo nakonec valašsky srdečné a radši jsem utekl po třetí slivovičce zbaběle do postele. Nicméně v průběhu večera jsme degustovali pečeného jezevce, nějaké to pivo a pokecali s Kukínem, který zde dělal atrakce pro děti a mládež v podobě tréninkové školy.

Několik pěkných momentek z letošního 12.ročníku Karlovské 50, které jsem si vypůjčil z webu pořadatelů, protože jsem nestihl fotit a závodit:

Cílová rovinka Momentka z trati Těsně před startem

-Štika-